Bezpieczeństwo w Kolumbii to temat owiany wieloma mitami i wątpliwościami. Wiele osób rezygnuje z podróży do tego niezwykłego kraju właśnie ze względu na kwestię bezpieczeństwa. Chcielibyśmy to zmienić. W tym artykule zebraliśmy wszystkie informacje, które odpowiadają na pytanie “Czy w Kolumbii jest bezpiecznie?”. Dowiesz się z niego m.in. na co zwrócić uwagę, jakich miejsc unikać i jak się przemieszczać, żeby z wakacji przywieźć cudowne wspomnienia, a nie puste konto i strach przed wyjazdami.
Czy w Kolumbii jest bezpiecznie?
Nie możemy bezpośrednio odpowiedzieć Ci na to pytanie. Jeśli chodzi o wojny, wybuchy na ulicy, czy porwania, to tak — obecnie Kolumbia, w większej części regionów jest bezpieczna. Jest tylko kilka obszarów, które lepiej pominąć podczas podróży. Aktualne informacje o nich znajdziesz na stronie gov.pl.
W rządowym artykule znajdziesz też informację, że MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. Zdecydowanie zgadzamy się z tym stwierdzeniem, ale chcemy zwrócić uwagę na jedną rzecz. Większość zagrożeń dla turystów w Kolumbii związana jest z kradzieżami lub wyłudzeniami, a nie chęcią zrobienia fizycznej krzywdy. Podróżując po odpowiednich regionach, musisz uważać na swoje rzeczy i pieniądze, ale nie ma potrzeby obawiania się o własne życie na każdym kroku.
Bezpieczeństwo w Kolumbii — sytuacja polityczna
W ciągu ostatnich 10 lat sytuacja polityczna w Kolumbii znacznie się uspokoiła, a co za tym idzie, wzrosło bezpieczeństwo. W 2016 roku Kolumbia zawarła historyczne porozumienie pokojowe z FARC, grupą partyzancką odpowiedzialną za dziesięciolecia walki zbrojnej.
Chociaż w niektórych odległych obszarach kraju nadal działają paramilitarne grupy przestępcze, nie stanowią one zagrożenia dla turystów. Turystyczne miejsca, takie jak Bogota, Medellín, Cartagena czy Santa Marta, są wolne od bezpośredniej działalności tych grup.
Kolumbia — wojsko i policja na drogach
W Kolumbii w wielu miejscach spotkasz uzbrojone wojsko i policję. To nie znaczy, że to miejsce jest niebezpieczne! Ich zadaniem jest pilnowanie porządku i reagowanie na nawet najmniejsze oznaki niebezpieczeństwa. Są tam, żeby zapobiegać i pomagać. W razie problemów czy trudnej sytuacji śmiało możesz poprosić ich o wsparcie.
Bezpieczeństwo w Kolumbii — na co uważać
Sytuacja gospodarcza w Kolumbii jest średnia i wiele osób szuka nielegalnych okazji do „zarobienia”. Turyści przez brak znajomości lokalnych zwyczajów, wakacyjne rozluźnienie i dużą ilość pieniędzy oraz drogich przedmiotów, są dla nich atrakcyjnym łupem.
Właśnie dlatego podróżowanie po Kolumbii, wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Kolumbijczycy mają powiedzenie „no dar papaya”, co oznacza „nie dawaj okazji” — czyli nie kuś losu. Oto kilka kwestii, na które należy zwrócić szczególną uwagę:
Bezpieczeństwo w Kolumbii — kradzieże
Kieszonkowcy w Kolumbii są wyjątkowo szybcy i zręczni, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach takich jak centra miast, rynki, środki transportu publicznego czy kluby. Twój telefon lub aparat fotograficzny to wartościowy łup, więc unikaj afiszowania się droższymi przedmiotami. Nie noś złotej ani srebrnej biżuterii i zawsze trzymaj swoje rzeczy blisko siebie. Dobrym pomysłem jest przechowywanie cennych przedmiotów w wewnętrznych kieszeniach.
Bezpieczeństwo w Kolumbii — napady
Niestety, ale w Kolumbii złodzieje posuwają się dalej niż tylko do kradzieży kieszonkowej. Napady z bronią (pistoletem lub nożem) zdarzają się tu często. Chcielibyśmy napisać, że dochodzi do nich tylko w niebezpiecznych dzielnicach lub w nocy, ale to nieprawda. Dlatego podczas poruszania się samemu lepiej nigdy nie wyjmuj telefonu ani drogiego aparatu i zachowaj szczególną ostrożność. Jeśli spotka Cię sytuacja napadu, to najlepiej bez gadania oddaj rzecz, której żąda napastnik. Raczej nie masz co liczyć na to, że ktoś przyjdzie Ci pomóc, a lepiej stracić telefon, niż przeżyć jeszcze większą traumę.
Bezpieczeństwo w Kolumbii — narkotyki
UWAGA! W Kolumbii narkotyki są nielegalne. Rząd kolumbijski mocno walczy z problemem przemytu, sprzedaży i zażywania narkotyków. Za ich posiadanie policja może Cię nawet wyeksmitować z kraju (choć częściej pyta o łapówkę).
Mimo tego zakazu, niestety, narkotyki są powszechnie dostępne i często wykorzystywane w różnych oszustwach. Musisz mieć ten fakt na uwadze szczególnie jeśli wybierasz się na imprezę lub np. na randkę z Tindera.
W Kolumbii ofiarami odurzeń są nie tylko kobiety. Popularna jest Skopolamina — substancja, po której ofiara zachowuje świadomość, ale właściwie traci wolną wolę (później nie pamięta, co robiła). Narkotyk ten bardzo często podaje się mężczyznom właśnie na randkach, aby “Pani” mogła ich zaprosić na noc i naciągnąć na wybranie pieniędzy z konta. Niestety, jeśli taka osoba obudzi się rano tylko z wyczyszczonym kontem, to ma niesamowite szczęście. Często dochodzi bowiem do uszkodzeń mózgu lub nawet śmierci.
Bezpieczeństwo w Kolumbii – naciąganie turystów
Nie jest to bezpośrednio związane z bezpieczeństwem, ale naszym zdaniem warto o tym wspomnieć. W turystycznych miejscowościach, takich jak Cartagena czy Santa Marta, należy uważać na zawyżone ceny i oszustwa związane z zakupami. Zawsze pytaj o cenę przed zakupem i negocjuj, a później sprawdzaj wydaną resztę.
Częstym zjawiskiem są też taksówkarze, którzy zawyżają ceny przejazdów. Dlatego najlepiej korzystać z aplikacji takich jak Uber czy Beat, które są bezpieczne i tanie. Oficjalnie aplikacje te są zakazane, ale wszyscy ich używają i jeszcze nie spotkaliśmy się z tym, by kogoś spotkały jakieś problemy.
Bezpieczeństwo w Kolumbii — jak się zachować
Mimo wspomnianych zagrożeń Kolumbia jest bardzo wdzięcznym krajem do zwiedzania. Aby zminimalizować ryzyko w podróży po Kolumbii i w pełni cieszyć się wyjazdem, warto pamiętać o kilku zasadach:
Wybieraj odpowiednie miejsca i dzielnice
Poza rejonami wymienionymi na stronie gov, co do zasady małe miasteczka są bezpieczniejsze od dużych miast. W dużych miastach różnice ekonomiczne między dzielnicami są ogromne, a to zwiększa ryzyko kradzieży lub napadu.
Większe miasta, takie jak Bogota, Medellín, Cali, Cartagena czy Santa Marta, są podzielone na strefy (tzw. estratos), które określają poziom dochodów mieszkańców danego obszaru. Dzielnice oznaczone jako estrato 1 i 2 to najbiedniejsze rejony, gdzie poziom bezpieczeństwa jest najniższy, podczas gdy estrato 5 i 6 to dzielnice bogate, uważane za bezpieczniejsze. Jednak nawet w nich, gdy np. jesteś sam na ulicy, musisz zachować ostrożność.
Zachowaj szczególną ostrożność:
- Wybieraj sprawdzone noclegi.
- W nocy zawsze wracaj uberem/taxi/beatem
- Unikaj sytuacji, gdy jesteś sam/a na ulicy.
- Nie noś drogiej biżuterii, nie wyciągaj telefonu w odludnych miejscach.
- Ustaw limit na karcie kredytowej. W razie kradzieży złodziej dużo nie ukradnie
- Nigdzie nie zostawiaj swoich rzeczy bez opieki.
- Nie chodź sam na imprezy i pilnuj swoich drinków.
- Uważaj na „hot latino dziewczyny”. Mogą być prostytutkami i jedyny ich cel to Cię okraść.
- Noś przy sobie kopię paszportu, a nie oryginał.
Czy w Kolumbii jest bezpiecznie — podsumowanie
Podróżowanie po Kolumbii z pewnością wiąże się z pewnymi zagrożeniami, szczególnie jeśli chodzi o kradzieże, napady i oszustwa. Jednak jak w każdym innym kraju, kluczem do bezpiecznej podróży jest świadomość lokalnych zwyczajów i zachowanie zdrowego rozsądku. Kolumbia zrobiła ogromne postępy w poprawie bezpieczeństwa, a wiele regionów, zwłaszcza turystycznych, jest dziś bezpiecznych dla odwiedzających.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa możesz z Kolumbii przywieźć nie tylko wspaniałe wspomnienia, ale także nowe, fascynujące doświadczenia.
A jeśli chcesz, żeby ktoś odrobił część lekcji za Ciebie — wybrał sprawdzone miejsca na imprezki, znalazł zaufanych kierowców i był Twoim towarzyszem, żebyś nie musiał podróżować sam — to zapraszamy na nasze wyprawy! Sprawdź terminy na sezon 2024/2025.