fbpx

Pogoda w Kolumbii różni się od tej, którą znamy. Jeśli zastanawiasz się, kiedy jechać do Kolumbii, to musisz wziąć pod uwagę więcej czynników niż tylko pora roku. Na pogodę w danych miejscach wpływają takie czynniki jak pora sucha i deszczowa, wysokość czy położenie geograficzne w danym regionie.

Dlatego chcąc sprawdzić, jaka jest pogoda w Kolumbii, musisz wziąć pod uwagę nie tylko czas wyjazdu, ale też swój plan wyprawy.

Pogoda w Kolumbii  — pora sucha i deszczowa

Ze względu na położenie blisko równika Kolumbia nie ma typowych pór roku. Występują w niej za to dwa główne sezony: pora sucha (zwana „verano”, co może być mylące, bo nie jest to lato) i pora deszczowa (znana jako „invierno” – „zima”). To nazewnictwo jest używane w odniesieniu do opadów, a nie temperatury.

Zastanawiając się kiedy jechać do Kolumbii, to właśnie ten aspekt pogody warto wziąć pod uwagę.


Kolumbia – pora sucha

Pora sucha trwa zwykle od grudnia do marca oraz od czerwca do września. W tych miesiącach opady są minimalne, a w niektórych regionach mogą całkowicie ustąpić. To wtedy możesz liczyć na trochę słońca w wyższych partiach gór, za to na wybrzeżu karaibskim będzie jeszcze cieplej i wilgotniej.


Kolumbia – pora deszczowa


Pora deszczowa występuje zazwyczaj między kwietniem a majem oraz październikiem a listopadem. W tych miesiącach w większości regionów, zwłaszcza w Andach i na wybrzeżach, opady są znacznie intensywniejsze. Np. w Amazonii pora deszczowa wiąże się prawie z codziennymi opadami, natomiast w miastach takich jak Medellin czy Bogota, opady są częstsze, ale nie tak intensywne.

Pogoda w Kolumbii a położenie geograficzne

Kolumbia jest bardzo zróżnicowana geograficznie i klimatycznie. Ciężko mówić o pogodzie w całym kraju, a uśrednione wykresy prezentowane na niektórych stronach mogą wprowadzać w błąd.

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy jechać do Kolumbii i jakiej pogody się spodziewać, sprawdź swój plan wycieczki i prognozy dla każdego z miejsc osobno. Dopiero wtedy będziesz mieć jakiś pogląd. Zazwyczaj będzie ciepło i/lub mokro, ale nie zawsze.


Pogoda w Kolumbii na różnych wysokościach

Kolumbia, ze względu na swoje urozmaicone ukształtowanie terenu, ma znaczne zróżnicowanie klimatyczne wynikające z wysokości nad poziomem morza. Ogólna zasada mówi, że temperatura spada o około 6°C z każdym wzrostem wysokości o 1000 metrów.

Strefy klimatyczne w zależności od wysokości:

    • Strefa gorąca (do 1000 m n.p.m.): Regiony położone na tej wysokości charakteryzują się tropikalnym klimatem, gdzie średnie roczne temperatury wahają się między 24°C a 30°C. Do tej strefy należą takie obszary jak wybrzeża karaibskie i pacyficzne oraz niziny Amazonii i Los Llanos. Warunki są tutaj gorące i wilgotne przez cały rok.
      • Strefa umiarkowana (1000 – 2000 m n.p.m.): W tej strefie średnie temperatury wahają się między 18°C a 24°C, co zapewnia przyjemne, umiarkowane warunki. Tutaj pogoda jest łagodna przez cały rok, a opady są równomiernie rozłożone, z lekkimi różnicami między porą suchą a deszczową. W strefie umiarkowanej jest np. Medellin.
      • Strefa chłodna (2000 – 3000 m n.p.m.): W tym przedziale temperatury wynoszą od 12°C do 18°C. Przykładem miasta w tej strefie jest Bogota, która doświadcza chłodniejszych warunków przez cały rok z dużymi różnicami temperatur między dniem a nocą.
      • Strefa zimna (powyżej 3000 m n.p.m.): Temperatury na tej wysokości mogą spaść poniżej 12°C, a w wyższych partiach gór andyjskich można spotkać nawet śnieg i lodowce. Przykłady takich miejsc to Park Narodowy Los Nevados, gdzie występują ośnieżone szczyty. 




      Pogoda w Kolumbii w różnych regionach


      Pogoda w Kolumbii – Wybrzeża karaibskie i pacyficzne

      Wybrzeże Karaibskie charakteryzuje się tropikalnym, gorącym i wilgotnym klimatem przez cały rok. Średnie temperatury wahają się od 28°C do 32°C, a w porze suchej, która trwa od grudnia do marca. W tym okresie upały mogą być szczególnie intensywne, co potęguje wysoka wilgotność. W porze deszczowej temperatury pozostają wysokie, można jednak trafić na krótkotrwałe, ale bardzo intensywne deszcze.

      Na wybrzeżu Pacyfiku średnie temperatury wynoszą trochę mniej, bo od 25°C do 30°C, jednak wysoka wilgotność sprawia, że klimat jest bardzo duszny. Opady w tej części kraju są praktycznie nieustanne, z krótkimi przerwami w porze suchej.



      Pogoda w Kolumbii – Amazonia

      W kolumbijskiej części Amazonii panuje typowo równikowy klimat. Średnie temperatury w regionie wahają się od 26°C do 28°C i towarzyszy im bardzo wysoka wilgotność sięgająca nawet 90%, przez co jest tu duszno i parno. Opady deszczu w Amazonii występują przez cały rok, jednak w porze deszczowej, intensywność opadów jeszcze przybiera na sile.



      Pogoda w Kolumbii – Los Llanos

      ​​Los Llanos to teren obejmujący rozległe niziny we wschodniej Kolumbii. Dominuje tu klimat tropikalny sawannowy, z wyraźnym podziałem na porę suchą i deszczową. Temperatury zazwyczaj wahają się tutaj od 20°C do 30°C. Pora deszczowa w Los Llanos trwa od maja do listopada, a jej kulminacja przypada na miesiące letnie, kiedy opady są najbardziej obfite i często powodują podtopienia. Z kolei pora sucha, trwająca od grudnia do kwietnia, przynosi skrajne susze i upały nawet do 35°C.



      Pogoda w Kolumbii – Medellin

      Medellin znane jest jako „Miasto wiecznej wiosny” i charakteryzuje się umiarkowanym, łagodnym klimatem przez cały rok. Średnia roczna temperatura wynosi około 22°C, dni są ciepłe i słoneczne, a noce chłodne. Opady mogą występować przez cały rok. W porze suchej pojawiają się sporadycznie i są lekkie. W porze mokrej deszcze przybierają na sile i pojawiają się



      Pogoda w Kolumbii – Bogota

      Bogota charakteryzuje się umiarkowanym, chłodnym klimatem. Przez swoją wysokość nad poziomem morza, Bogota doświadcza znacznych różnic temperatur w ciągu doby, co jest typowe dla klimatu górskiego. W ciągu dnia pogoda rzadko rośnie powyżej 20°C, natomiast w nocy potrafi spaść nawet do ok. 7°C. Jest to więc jedno z chłodniejszych miejsc w Kolumbii. W regionie Bogoty deszcze występują dość regularnie, mogą pojawić się też intensywne nagłe burze.

      Kiedy jechać do Kolumbii – nasze rady

      Naszym zdaniem Kolumbia jest krajem, który można odwiedzać o każdej porze roku i my tak robimy. Nasze wyprawy odbywają się zazwyczaj od września do marca (📅 tutaj sprawdzisz aktualne terminy 📅) i nie uważamy, żeby któreś okresy były „lepsze”.

      Czemu, więc nie organizujemy wypraw latem?

      Ze względu na kwestie prywatne i nasz rozkład roku. Ale może to się kiedyś zmieni.

      Zaproszenie do zapoznania się z ofertą